Арт-терапията като метод в консултирането и рехабилитацията
Цел
Да подготви обучаемите чрез задълбочен тренингов процес, базиран на системната методология да помагат на семейства, индивиди и групи като използват методите на арт терапията при справянето им с техните ежедневни трудности и проблеми в съвременния свят. Системният подход отчита и работи най-вече с контекста, в който функционира даден клиент (индивид, семейство, група) и поради това търси разрешение и промяна във системата от взаимодействия.
Участниците придобиват задълбочени познания и умения в системното мислене и методология и усвояват разнообразни арт-терапевтични техники. Програмата е подходяща за професионалисти от различни сфери на помагащите професии – психолози, лекари, социални работници, както и художници, които в своята работа могат да използват системната методология и техники на арт-терапията, съобразно социалния и професионален контекст, в който се намират.
Основно е положението, че всеки индивид се развива и реализира в междуличностен контекст. Това е причината обучението да се осъществява предимно в групова среда, където вниманието е фокусирано върху емоционалното преживяване „тук и сега”, възпроизвеждащо модели от миналото, като се търси връзка с актуалната ситуация на участниците.
Продължителност: 600 учебни часа, разположени в 3 годишно обучение
Форми на обучение – Семинари, групов тренинг (тренинг група), лична психотерапевтична работа, супервизия
Етапи на обучение
– Въвеждащо ниво
– Ниво занимателна арт-терапия
– Консултантско ниво
ВЪВЕЖДАЩО НИВО (45 учебни часа)
Обща системна теория и въведение в принципите на арт-терапията
- Специфики на арт-терапията като метод и разлики с тестовете за оценяване чрез рисунка.
- Основни принципи на системния подход.
- Системен подход към живите системи.
- Въведение в основни принципи на системната арт-терапията.
Въвеждащото ниво има за цел да ангажира обучаемите в активен преживелищен процес на учене чрез работа в малка група, чрез използване на методи от арт-терапията. Въвеждащото ниво освен, че илюстрира на практика основните принципи на арт-терапията в контекста на системния подход, има за цел също да се създаде условия за формирането на обучителната група и да подпомогне участниците активно да учат чрез взаимодействие в групата.
След завършване на въвеждащото ниво, кандидатите, които искат да продължат участието си в следващото ниво, преминават интервю с членове на преподавателския екип.
НИВО ЗАНИМАТЕЛНА АРТ-ТЕРАПИЯ (90 учебни часа)
- Творчески процес и създаване на продукт
- Изразност и себе-рефлексия в процеса на визуализация
- Ролята на водещия при занимателната арт-терапия
На този етап от обучението участниците се фокусират върху развиване и осмисляне на собствената си чувствителност при създаването на визуален продукт. Чрез преживелищна работа се трупа познание за това как се изпълва със смисъл творчески процес, в който не се цели качество и художествена стойност на крайния продукт и как този процес може да се използва в занимания с различен тип групи.
КОНСУЛТАНТСКО НИВО
Консултантското ниво се провежда съвместно с Психотерапевтичен институт по социална екология на личността (ПИСЕЛ), пълен член на Камарата на Тренинг институтите (TIC) към Европейската асоциация по фамилна терапия (EFTA). То е разделено на две части: Базисен и Специализиран модул.
Базисен модул
Теория и практика на арт-терапията в контекста на системния подход (230 учебни часа)
- История и теоретични подходи в арт-терапията.
- Йерархия, характеристики на системите, граници. Изоморфност на патерните в обществото, индивидите и семействата.
- Признаци на семейното здраве. Оптимални и дисфункционални семейства.
- Процес, структура и съдържание на семействата и групите.
- Комуникация и кибернетика, промени от първи и втори ред.
- Социо-културни фактори.
- Семейните модели и нормативните кризи. Етапи на развитие на семейството.
- Модели при брачните двойки. Етапи на развитие на взаимоотношенията на двойката.
- Циркулярни въпроси. Циркулярно интервю.
- Арт-терапия с деца и юноши.
- Арт-терапия с двойки и семейства.
- Групова арт-терапия.
- Семейна динамика и процеса на преструктуриране на семействотo.
- Практическо приложение на арт-терапията в различен институционален контекст.
- Развитие на личностовия потенциал с методите на арт-терапия.
- Методите на арт-терапията при оценка и диагностика.
- Професията на арт-терапевта. Етични принципи при практикуването на психотерапия.
Базисният модул формира у обучаемите умения за „системно мислене”, както към професионалната практика, семейната динамика, обществените процеси, така и към собствената семейна история. Изясняват се и се опознават в дълбочина най-значимите фундаментални приноси на системния подход към психотерапията.
Специализиран модул (100 учебни часа)
Специализираният модул има за цел да тренира участниците в използването на конкретни арт-терапевтични техники в различен контекст и спрямо различни целеви групи.
Инструментариум на системния подход и арт-терапевтични техники
- Системна арт-терапевтична диагностика на семейство, индивид, група.
- Работа по казуси и консултиране.
- Терапевтично поведение.
- Активни методи за работа със семейства – генограма, фамилиограма и семейни скулптури в контекста на методите на арт-терапия.
- Първично интервю със семейството. Диагностика и насочване.
- Техники и методи на приложение на системния подход при индивидуални клиенти.
- Техники и методи на приложение на системния подход при работа с деца.
- Системният подход при работа с групи.
- Приложение на системния подход в сферата на социалната работа.
- Арт-терапевтични техники при работа с индивиди, двойки, семейства и групи.
Специализираният модул подготвя обучаемите да прилагат на практика системния подход и арт терапията в различен професионален контекст. Най-силно са застъпени ролевите игри и терапевтични симулации, дискутиране на казуси от практиката на екипа и на пионерите в системния подход.
Семинарите от въвеждащото ниво, ниво занимателна арт-терапия и консултантското ниво се провеждат веднъж в месеца (събота и неделя), по предварително изготвен график. Такса за участие 90 лева.
Останалите 80 учебни часа обучаемите допълват от участие в семинари, водени от терапевти на БААТ и ПИСЕЛ (поредицата „Женското развитие и идентичност”, Семинари за родители; Семинари за брачни/партньорски двойки; поредицата „Мъжкото развитие и идентичност”, “Седмица на психотерапията”и др.), от които до 40 учебни часа семинари от други психотерапевтични модалности. Графикът на тези семинари е различна от графика на семинарите от трите нива на програмата и се съобщава на обучаемите по електронна поща.
Преминаването от ниво занимателна арт-терапия към консултантско става след интервю с екипа на Програмата. Преди продължаване в консултантското ниво на програмата, се сключва обучителен контракт между обучаващата институция и обучаемите. Ако обучаемият прекъсне обучението си преди да е завършил обучителната програма, получава удостоверение за учебните часове, които има като хорариум до момента на отказването си, без право да практикува като консултант.
ЛИЧНА РАБОТА (минимум 50 учебни часа)
В рамките на тригодишното обучение всеки участник прави лична терапевтична работа, за каквато се зачита: индивидуално, семейно и/или брачно консултиране и/или участие в група за личен опит.
ПРИДОБИВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯ
След покриване на изискванията на програмата обучаемите получават сертификат за допълнителна квалификация и могат да практикуват (под задължителна супервизия в първата година от завършването) консултиране с методите на арт-терапията в рамките на професионална неклинична практика на социален работник, педагог, психолог, учител и др. Желаещите могат да продължат обучението си за покриване на изискванията за професия психотерапевт.
ИЗПИТ
Програмата завършва с писмен и устен изпит пред преподавателска комисия, сформирана от БААТ.
ЕКИП
Преподаватели – Доротея Панова, Диана Алексиева, Румен Георгиев и екип на ПИСЕЛ както и гост преподаватели от страната и чужбина.
Супервизор на Програмата – Женя Георгиева
Научен консултант – проф. Даяна Уолър, Ph.D. е основател и настоящ председател на Британската асоциация на арт терапевтите. Почетен член на Българска асоциация по арт-терапия.
Процесът на обучение в Програмата има практическа насоченост, което включва преживелищно отработване на събития от собствената история на участниците. В някои етапи от участието, това може да е свързано с емоционално натоварване, в зависимост от различни житейски обстоятелства. В такива случаи, предвид грижата за всеки от обучаващите се, екипът може да предложи лична терапевтична консултация, прекъсване на програмата или временна пауза от участие.